Aşkale, Şenkaya, Horasanda binlerce fidan...

Aşkale, Şenkaya, Horasanda binlerce fidan toprakla buluştu

Aşkale, Şenkaya, Horasanda binlerce fidan...
11 Kasım 2020 - 15:29 - Güncelleme: 11 Kasım 2020 - 15:32
Erznet - Erzurum'un ilçelerinde binlerce fidan toprakla buluştu.
Geleceğe Nefes kampanyası ile Türkiye genelinde 83 milyon ağaç dikimi organizasyonuna ön ayak olan Tarım ve Orman Bakanlığı, bugün 81 ilde gerçekleştirdiği organizasyon için ülke genelinde 83 milyonun toprakla buluşmasını sağlanmasının amaçlandığı Geleceğe Nefes projesi adı altında Aşkale’de bin 500 fidan toprakla buluştu.

Aşkale’nin Tepe Başı mevkiinde Orman Bölge Müdürlüğüne ait olan arazide gerçekleşen fidan dikimi programına, İlçe Kaymakamı Murat Karaloğlu, Belediye Başkanı Dr. Ahmet Yaptırmış, Cumhuriyet Baş Savcısı Kadir Turan, Savcı Çağrı Bastaban, İlçe Jandarma komutanı Teğmen Gökhan Camlibel, Emniyet Müdürü Abdurrahman Gündoğdu, İl Meclis üyeleri Yaşar Taş, Naci Kırkpınar, Milli Eğitim Müdürü Serhat Erdem ve Öğrenciler katıldı.

İlçe Kaymakamı Murat Karaloğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı projeye destek olmak amacıyla ile İlçemizde fidan dikimi gerçekleştirdik. Doğanın ekolojik dengesinin korunması için, ağaç ve fidan dikimi çok önemlidir. Ağaçlar çevre için zararlı olan CO2 gazını emerek, biyolojik çeşitlilik, bitki ve hayvanların yaşam alanının korunması için aktif bir katkı sağlar. Bu nedenle de ormanlar yeryüzünün "yeşil akciğeri" olarak adlandırılır. Bu vesile başlatılan Geleceğe Nefes projesi ve Ülkemizi daha yeşil topraklara kavuşturmak için Belirlenen alana katılımcılarında yardımları ile 1500 fidan dikimi gerçekleştirdik. Emek veren katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Ahmet Yaptırmış ise "Geçen senede bu etkinliği gerçekleştirdik. Bu seneki Geleceğe Nefes Projesinde Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de vatandaşlarımızın yoğun ilgisi oldu. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Tarım Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonda başlatılan, Geleceğe Nefes projesi kapsamında bu yıl 11 Kasım 11:11’de ilçemizde fidan dikimi yaptık. Kıyamet kopsa bile elinizdeki fidanı dikin diyen Peygamber efendimiz sözü bizlere ağaç dikiminin önemini açıkça beyan etmektedir. Bugün İlçe kaymakamımız Murat Karaloğlu ve katılımcılar ile birlikte 1500 fidanı toprakla buluşturmanın sevinci içerisindeyiz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

Belirlenen alana dikilen fidanların can sularını da yine dikimi yapanlar tarafından verildikten sonra günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

_Horasan_
Horasan İlçesinde 300 adet fidan toprakla buluştu.

Geleceğe nefes projesi kapsamında Toprak Mahsulleri Ofisi bahçesinde sedir, mavi servi, leylandı (mazi) ve mavi ladin olmak üzere 300 adet fidan dikimi gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ’Geleceğe nefes’ projesinin Horasan İlçesi ayağında saat 11:11’de fidan dikimi gerçekleştirildi.

Fidan dikim programına Horasan Kaymakamı Burak Dertlioğlu, Horasan Belediye Başkanı Hüseyin Sağlam, Ak Parti Horasan İlçe Başkanı Recep Karataş, Milliyetçi Harekat Partisi İlçe Başkanı Köksal Çerçi, Horasan Orman İşletme Şefi Turgut Özen, Horasan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sinan Ayhan, Horasan İlçe Milli Eğitim Müdürü Selahattin Karakurt daire amirleri ve öğretmenler katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ’Geleceğe nefes’ projesi hakkında bilgi veren Horasan Kaymakamı Burak Dertlioğlu, “Daha yeşil bir Horasan, daha yeşil Erzurum ve daha yeşil bir Türkiye için fidanları toprakla buluşturduk. Güzel bir Türkiye’de yaşamamız için birçok şey yapıyoruz. Hep birlikte gelece nefes vermek istiyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımızın ’Geleceğe nefes’ projesi kapsamında Horasan Toprak Mahsulleri fidan dikim Alanında, mavi servi, leylandı (mazi) ve mavi ladin olmak üzere 300 adet fidanı toprakla buluşturduk” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ’Geleceğe nefes’ projesinde programa katılanlar hep birlikte fidan dikerek, dikilen fidanlara can suyunu verdi.

-Şenkaya-

Şenkaya’da bin 200 sarı çam fidanı toprakla buluşturuldu.

’Milli Ağaçlandırma Günü’ etkinlikleri kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde başlatılan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen ’Geleceğe Nefes’ kampanyasında Şenkaya’da bin 200 fidanın toprakla buluşturulması amacıyla tören düzenlendi. Şırankes mevkiinde fidan dikimi etkinliğine, Şenkaya Kaymakamı Çağlar Tekin, Şenkaya Cumhuriyet Başsavcısı Musa Yeşil, Cumhuriyet Savcısı Hamdi Samet Çelik, daire amirleri, öğretmenler ve ilçe halkı katıldı.

Orman İşletme Müdürü Vekili Korkmaz Dursun, “Bugün burada bin 200 adet sarı çam fidanını toprakla buluşturuyoruz. Bugün fidan yarın nefes olsun çocuklarımıza” dedi.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum