Bakan Koca'yı Kızdırdı

Amerikanın Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2.3 milyar dolar borcu olduğunu ve borcun ödenmemesi halinde şirketlerin Türkiye’den çıkabileceğini söylemesi tepki çekti. Bakan Koca da, Büyükelçi'ye haddini bildirdi.

Bakan Koca'yı Kızdırdı
25 Eylül 2020 - 15:57
Erznet - Amerikanın Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2.3 milyar dolar borcu olduğunu ve borcun ödenmemesi halinde şirketlerin Türkiye’den çıkabileceğini söylemesi tepki çekti. Bakan Koca da, Büyükelçi'ye haddini bildirdi.
Satterfield, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2.3 milyar dolar borcu olduğunu söylemiş, söz konusu borcun geçen yıl 230 milyon dolar civarında olduğunu Amerikan ilaç şirketlerine olan borçların ödenmediği taktirde bu şirketlerin Türkiye piyasasından çıkabileceğini ifade etmişti.
Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan, Satterfield'e net cevap: Yaptığı manipülasyon, ahlaki değil!
İŞTE O SÖYLEŞİDEN BİR KESİT
Sarıkaya, Fahrettin Koca'nın ilk kez bu kadar sinirli göründüğünü belirtirken Sağlık Bakanı, "İlaç ve aşı ile ilgili tüm görüşmeler tamamlanmış, ihaleleri bağlanmış ödemesi de takvime bağlanmış durumda” deyip sözü Büyükelçi’ye getirdi:
“Büyükelçi’nin yaptığı doğru değil. Tam biz ilaç şirketleri ile masaya oturduğumuz pazarlık döneminde manipülasyon yapıyor. Böyle konuşması mı gerekiyor? Bu yaptığı ahlaki değil. Bir Büyükelçi’nin böyle konuşması doğru değil. Belki sömürge ülkelerinde bunları uygulayabilir ama burası bildiği ülkelerden değil.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum