Çoklu ekmek üretimi ciddi israfa neden oluyor

Çoklu ekmek üretimi ve vatandaşın buna mecbur bırakılması ciddi ekmek israfına neden oluyor.

Çoklu ekmek üretimi ciddi israfa neden oluyor
21 Mayıs 2021 - 11:24
 
alo25 - Erzurum'da özellikle ramazanda başlayan çoklu ekmek üretimi ve vatandaşın ihtiyacı olan ekmeğin bir veya iki fazlasını almaya mecbur bırakılması ciddi israfa yolaçıyor.
Bir ramazan daha geride bırakıldı. Son yıllarda ramazan aylarında başlayan fırınlarda çoklu ekmek üretimi ramazan sonrası da devam ediyor ve bu durum iyice alışkanlık haline geldi.
Fırınlar, bu ramazanda da üretim maliyetinden tasarruf etmek için tekli pide yerine ikili, üçlü ve daha çoklu pide üreterek vatandaşın önüne koydular.
Vatandaş, ihtiyacı olan bir tek pide yerine ikili, almak istediği 3 ekmek yerine dörtlü ekmekleri almak zorunda bırakıldı.
Ve alınan ekmekleri zamanında tüketemeyince de bayatlayan ekmekler doğruca çöpe gitti.

-İSRAFIN RAKAMLARI ÜRKÜTÜCÜ-

Her ne kadar ekmek israfı haberleri malum medya gücüyle eksisi gibi sık sık işlenmese de, son durum itibariyle Türkiye'de ekmek israfının günlük 10 milyona yaklaştığına dikkat çekmek gerekiyor.
Yani yıllık israf 3.6 milyar dolayında.
Türkiye’nin yıllık ortalama 20 milyon ton buğday üretimini, 8 milyon ton da buğday ithal ettiğini ayrıca ifade etmek gerekiyor.

-VALİ Mİ FIRINLARI DENETLEYECEK?-

Erzurum'da Palandöken'den Yakutiye'ye, Şükrüpaşa ya da diğer semtlerde hangi fırına gitseniz, ramazandaki çoklu ekmek üretim ve adeta tüketiciye dayatması devam ediyor.
Tedbir alınmazsa bu durum yerleşecek gibi.
Mülki İdare'nin durumdan bihaber olduğuna dikkat çektik. 
Her ne kadar "Vali mi çıkıp fırınları denetleyecek?" sorusu akla gelse bile, Fırıncılar Odası Başkanına ulaşmaya çalıştık, kendileri cezaevinde.
Sorumlu yerel yöneticilere de bir idarenin tensip buyurması gerekmez mi?
Vatandaş bunu söylüyor. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum