DAİB Başkanı Tanrıver: "Üretim olmadan ihracat olmaz"

Tanrıver, 2021'de 2,5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini söyledi.

DAİB Başkanı Tanrıver: "Üretim olmadan ihracat olmaz"
20 Ocak 2021 - 12:29
Alo25 - Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, mevcut durumda sektörde dünyada yüzde 5'lik daralmaya rağmen yüzde 12 büyüme gösterdiklerini bildirdi.
Tanrıver, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, birliğin 2019 ve 2020 çalışmalarını verilerle değerlendirerek, 2021 hedefelerinden söz etti.
1937'de Atatürk'ün talimatıyla "Canlı Hayvan İhracatçılar Birliği Türk Anonim Şirketi" adıyla kurulan birliğin bugün itirabiyle bölgede 17 ilden üyeleri olduğunu, 7 yerleşim merkezinde irtibat bürolarının bulunduğunu ve aktif üye sayısının 8 bin 477 olduğunu söyledi.
İhracatçıları örgütlendirme ve işbirliğini geliştirmek suretiyle ihracatı artırarak ekonomik gelişmeye katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade eden Tanrıver, şöyle konuştu:  "Üyelerimizin rekabetçi güçlerini artırma ve ihracatı geliştirme; bölgemiz ürünlerinin mevcut ve hedef pazarlarda tanıtımın sağlanmasına, imajının geliştirilmesine ve ihracat potansiyelinin arttırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunarak sektürün gelişmesine katkı sağlıyoruz.
Ayrıca, üye firmalarımızın her türlü problemleriyle ilgilenip bunlara çözüm bulma ve firmalara rehberlik yapma yoluyla bölge genelinde maksimum ihracat seviyesine ulaşma başlıca çalışmalarımız arasında yer alıyor."

-GEÇEN YILKİ İHRACAT RAKAMI 2 MİLYAR 068 MİLYON DOLAR -

Tanrıver, Birliğin 2020 yılında 2 milyar 068 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, aktif ihracat yapan firma sayısının 2 bin 615 olduğunu söyledi.
Yapılan ihracatta sektörel bazda kimya, makina, hazır giyimin ilk üç sırada yer aldığını anlatan Tanrıver, en fazla ihracat yapılan ülkelerde ise Irak, Azerbaycan-Nahcivan, Almanya, İran'in ilk sıralarda yer aldığını kaydetti.

-İLLA DA ÜRETİM- 

Tanrıver, pandemi süreci ve dünyadaki ekonomik göstergelerle sekterde yüzde 5Lik daralmaya rağmen yapılan ihracat rakamlarıyla yüzde 12'lik büyüme gösterdiklerini bildiren Tanrıver, şunları söyledi: "Günümüzde artık e-ticaret çok kolay noktalara geldi. Biz de e-ticaret üzerinden tüm ürünlerimizi satar duruma geldik. Ancak üretim şart. Üretim olmadan ihracat olmaz. Ve diyoruz ki, birleşme zamanı, ortaklık, birliktelik. El ele verip yeni güçlerle üretmeliyiz. Ürettiğimizi satmalıyız. Üretim konusunda da ihracatta da hemen her konuda  müteşebbislerin 7/24 yanındayız."
Tanrıver, 2021 yılındaki ihracat hedeflerinin 2,5 milyar dolar olduğunu sözlerine ekledi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum