Doç. Dr. Melikoğlu: "Sedef hastalığı bulaşıcı değildir, tedavisi mümkündür"

Devlet, tüm tedavi giderlerini karşılamaktadır.

Doç. Dr. Melikoğlu: "Sedef hastalığı bulaşıcı değildir, tedavisi mümkündür"
28 Ekim 2020 - 23:37 - Güncelleme: 29 Ekim 2020 - 00:22
Erznet - Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Melikoğlu, sedef hastalığının bulaşıcı olmadığını belirterek, tedavisinin de mümkün olduğunu söyledi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak, bu günün ayrıca IFPA (International Federation of Psoriasis Associations) toplumda psoriazis (sedef hastalığı) hakkında farkındalık yaratabilmek için ‘Dünya Psoriasis Günü’ olarak ilan edildiğini anımsatan Melikoğlu, hastalık hakkında bilgi verdi.
Sebebi tam bilinmese de genetik altyapısı olan sedef hastalığının sigara, alkol, şişmanlık, psikolojik stress, enfeksiyonlar, travma, şiddetli güneş maruziyeti gibi nedenlerle tetiklendiğine dikkat çeken Melikoğlu, "Sedef, bulaşıcı bir hastalık değildir. Kroniktir, tekrarlayıcıdır ancak tedavisi de mümkündür" dedi.-"Devletimiz, tüm tedavi giderlerini dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar karşılamaktadır"-

Doç. Dr. Melikoğlu, Türkiye'nin sağlık alanında dünya ülkelerine örnek olduğu anımsatmasıyla, "Devletimiz SGK'lı tüm hastalıklarda olduğu gibi sedef hastalığı için de tüm tedavi giderlerini dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar karşılamaktadır. " diyerek, sedef hastalarına şu tavsiyelerde bulundu:
"Sedef hastalarımız deri ve zührevi hastalıklar uzmanı hekimlere başvurmaları gerekiyor.
Psikolojik stresleri var ise mutlaka psikiyatri hekimine muayene olmaları,
obezite şişmanlık tedavisi için dahiliye-endokrinoloji polikliniklerine,
sigara içiyorsalar sigarayı bırakma polikliniklerine başvurmaları gerekiyor. 
Sedef hastalarımız ayrıca , alkolden uzak durmaları,
D vitamini düzeylerini hekimlerinin önerileriyle hep normal aralıkta tutmaları,
ciltleri kuru ise nemlendirici kullanmaları,
banyoda çok sert kese yapmamaları,
tahrişten kaçınmaları,
şiddetli güneş maruziyeti ve yanıklarından kaçınmaları gerekiyor.
Enfeksiyonlardan korunmak varsa, tedavi etmek sedef hastalığı tetiklenmesinden korur."-Her Perşembe Sedef Hastalığı Polikliniği-

Doç. Dr. Melikoğlu, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı olarak her perşembe günü sedef hastalığı polikliniği yaptıklarını belirterek, hastaların bu takvime göre başvuru yapabileceklerini sözlerine ekledi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum