Erzurum'da Babacan Rüzgârı...

DEVA Partisi'nin Erzurum İl Kogresi, Genel Başkan Ali Babacan'ın katılımıyla gerçekleşti.

18 Ekim 2020 - 01:21 - Güncelleme: 18 Ekim 2020 - 01:32
Alo25 -  Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, geldiği Erzurum'da partisinin 1. Olağan İl Kogresi'ne katılarak, partilileri ve vatandaşlara hitap etti.Kurucu İl Başkan Vahit Bingöl'ün, mavi-beyaz Erzurumspor atkısını boynuna asmasıyla kürsüye çıkan Babacan, özgürlük, demokrasi, basın özgürlüğü, parlamenter sistem ve KHK'lara genişçe değindi.

Babacan şunları söyledi: "Milli Mücadele şartlarında, cephede savaş sürerken Erzurum mebusu Hüseyin Avni Bey meclis kürsüsünden Erzurum’da tutuklanan bir gazetecinin haklarını savunmuştu. Tam da o şartların içindeyken bir gazetecinin haksız yere tutuklanmasıyla ilgili gensoru vermişti. Hüseyin Avni Bey meclis kürsüsünden “Serbest yazılan yazılardan kıymetli yazı yoktur” demişti.


Bugün, Birinci Meclisteki gibi çoğulcu, herkesin kendi kimliğiyle, kendi hür fikriyle yer alabildiği bir Meclisimiz yok. Bugün, yürütme organı tarafından değersizleştirilmiş, denetim görevini yapamayan, sistemdeki önemini yitirmiş bir Meclisimiz var. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye’nin sesidir, demokrasimizin nefesidir. Yüce Meclisimizde Türkiye’nin tüm sesleri temsil edilir. O yüce kürsünün arkasında “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yazar. Bu düstur basit bir duvar yazısı değildir.

Bugün Dünya Yoksullukla Mücadele günü. Pandeminin de etkisiyle son dönemde çok sayıda işyeri kapandı. Pandemiden evvel başlayan ve devam eden ekonomik krizle işsiz, gelirsiz ve yoksul nüfusumuz arttı. Hükümet ise, vatandaşlarının yoksullaşması karşısında etkili bir şey yapamadı. Avrupa Birliği kriterlerine göre hesap ettiğimizde ülkemizde 17 milyon yoksul insan bulunuyor.


Biz, yoksulluğu ortadan kaldıracak politikalar uygulayacağız. İhtiyacı olanı biz gidip bulacağız ve yardım edeceğiz. Biz bu yardımları lütuf olarak değil, aile ve hak bazlı yapacağız.

‘Askıda ekmek’ diye bir proje başlattılar. Bundan hiç utanmıyorlar mı? Adaleti, insan haklarını, demokrasiyi askıya alırsanız o ekmeği de askıya koymak zorunda kalırsınız. Bu, iktidarın bir ortağının vatandaşının ekmek parasına muhtaç kaldığını açıkça ilan etmesi demek. Söze gelince, yerli ve milli diyorlar. Milliyetçilik askıya ekmek koymak değildir.

Son 4 senede bu ülkede OHAL bahane edilerek bir KHK zulmü uygulanıyor. Bağımsız ve tarafsız yargı kararı olmadan tam 125 bin 678 vatandaşımızın işine son verildi. OHAL KHK’ları ile hukuku yok sayarak, herkesin ismini tek tek bir kararnameye yazdılar, herkesi bir sepete attılar, işlerine, aşlarına son verdiler. KHK ile işine son verilen vatandaşlarımızın büyük bir kısmı yargı tarafından aklandı. Ama işlerine geri dönemediler. Özel sektör de çekindiği için işe almadı.

Güçlü devlet, vatandaşını ekmeğe muhtaç bırakan devlet değildir. Güçlü devlet, gazetecilerini aydınlarını hapse atan devlet değildir. Güçlü devlet, hukukun üstünlüğü ilkesini çiğneyip güç gösterisi yapan devlet değildir. Güçlü devlet, özgürlüklerin kısıtlanmasını bir marifet sayan, doğarken kimlik kartı verdiği vatandaşını kimsesizliğe terk eden devlet değildir. Bağımsız ve tarafsız yargı makamlarınca haklarında kesinleşmiş karar verilmemiş herkes masumdur.Bu kişilerin özlük hakları iade edilmelidir. İtibarları iade edilmelidir. Yapılan hukuksuz işlemler nedeniyle maruz kaldıkları tüm zararlar telafi edilmelidir.

-ETSO'YU ZİYARET-Ali Babacan, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ETSO) da ziyaret etti.

Partisinin genel merkez yöneticileri ile İl Başkanı Vahit Bingöl ve teşkilat üyeleriyle ETSO’ya gelen Babacan’ı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Meclis Başkanı Saim Özakalın ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Ziyarette, Meclis Salonu’nda ETSO Yöneticileriyle bir araya gelen Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin ekonomi politikası ile üretime ve ihracata yönelik düşüncelerini paylaştı. Türkiye’nin genç bir potansiyele sahip olduğunu ve ülkenin her türlü zorluğun üstesinden gelecek insan kaynağının bulunduğunu kaydeden Babacan, “Bizler hukukun üstünlüğüne inanan, toplumun bütün kesimlerini kucaklayan bir anlayışa sahip olduğumuz sürece sorunları çözmemiz o kadar kolay olacaktır” dedi.

Konuşmasında, “Biz Erzurum’u çok seviyoruz. Erzurum, sadece bölgenin değil, Türkiye’nin yıldız şehirlerinden birisidir” diyen Genel Başkan Babacan, “Erzurum’un, tarım ve hayvancılık potansiyeli büyük bunun yanında sanayide de kullanılabilecek ciddi bir potansiyeli var. Doğru politikalarla ve güven ortamının sağlanmasıyla Erzurum’un yatırımlar için çok önemli bir cazibe merkezi olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Ziyarette, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik de, Erzurum’un genel ekonomik yapısı hakkında bilgi vererek, şehrin gelişmesi, kalkınması ve hak ettiği konuma ulaşabilmesi için yeni yatırımlara ihtiyaç olduğunu, bunun da cazip teşviklerle sağlanabileceğini vurguladı.

-VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ-

Erzurum'da şehir gezisi ve esnaf ziyaretinde de bulunan Babacan, Cumhuriyet Caddesi ve civarında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Esnafın genelde ekonomik sorunlarını dile getirdiği görüşmelerde, Babacan, gidişatın düzelmesinin mümkün olabileceğini söyledi.

Babacan, Pelit Meydanı'ndaki partisinin il binasının açılışını da yaptı.

Geceyi Erzurum'da geçiren Babacan, konakladığı Palandöken'deki otelde basın mensuplarıyla sohbet toplantısı yaptı ardından yeni kurulan ilçe teşkilat başkanlarına yetkilendirme belgelerini vedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum