Koronaya Kuşburnu Mermisi

Erzurum, Gümüşhane ve Bayburt dağlarında yaygın olan Kuşburnu, pandemi döneminde vatandaşların ilgi odağı haline geldi.

Koronaya Kuşburnu Mermisi
15 Eylül 2020 - 10:45
erznet - Erzurum, Gümüşhane ve Bayburt dağlarında yaygın olan Kuşburnu, pandemi döneminde vatandaşların ilgi odağı haline geldi.
Dünyadaki bütün uzmanlar, pandemi döneminde öncelikle Maske, Mesafe ve Hijyen kurallarına dikkat çekiyor.
Bunların yanısıra vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması da önemli.
Ölçülü doğal besinler, ölçülü ve temizlik şartlarıyla.
Bunlardan birisi de Doğu Anadolu Bölgesi'nde dağlarda yaygın olarak bulunan kuşburnu.
Bölgedeki vatandaşlar, pandemi döneminde toplanması ve hazırlanması hiç de zor olmayan ve mevcim itibariyle kuşburnuya yöneldi.


KUŞBURNUNUN FAYDALARI
Limondan 60 kat daha fazla C vitamini içeren, bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu nelere faydalı?

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yapısında bol miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu zengin vitamin ve minerallere sahip. Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir gibi değerli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde fayda sağlıyor. 


 

Kansızlığa iyi gelir

Özellikle kadınlarda ve çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık çok yaygın görülen bir problem. çok yaygın bir sorun. Kuşburnu, besinlerle alınan demirin serbest hale geçerek vücutta kullanılmasına yardımcı olur. Bu sayede demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlığı önler. 

Gözleri koruyor

Kuşburnu püresinde bulunan önemli bir karotenoid olan likopen sadece kataraktın değil aynı zamanda diğer göz hastalıklarının da başlangıcı ve ilerlemesinde koruyucu etki gösteriyor.

Cildi güzelleştiriyor

Kuşburnu A vitamini açısından zengin oluşuyla cildin elastikiyetini korumasını sağlıyor ve yaşlanmasını geciktirici etki yaratıyor. Kolajen seviyesini de artırıyor. Yara izleri ve akneleri gideriyor. Kuşburnunun çekirdekleri, Gamalinoleik asit, cilde canlılık kazandırıyor ve güneş kaynaklı yanıklarda da fayda sağlıyor.


 

Kansere karşı koruyor

Sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştürerek zarar verebilen serbest radikallere karşı güçlü bir koruyucu olan kuşburnu, içeriğindeki güçlü antioksidanlarla kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini de engelliyor.

Kötü kolesterolü düşürüyor

Kandaki kötü kolesterolün düşürülmesi ve iyi kolesterol seviyesinin yükseltilmesinde faydalı olan kuşburnu, bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Kuşburnunu çay olarak demleyip tüketebileceğiniz gibi, şekersiz marmeladını yaparak da faydalanabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler
 

  • 5-6 adet kuşburnunu hafif ezerek çatlatın. Ardından bir bardak (200 ml) kaynar suda 10 dakika demleyin.
  • Demlerken kapağını kapalı tutun.
  • Uzun kaynatırsanız içeriğindeki C vitamini o kadar azaldığından, demleme süresini de uzatmayın.
  • Yemeklerden 30 dakika sonra için. Kuşburnunun zengin vitamin ve minerallerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için hazırladıktan sonra 5 dakika içinde tüketin.
  • Soğuma sırasında C vitamini miktarı hızla azaldığından, marmelat ve pekmezde C vitamini oranı kuşburnu çayına oranla düşüyor.
  • Kuşburnunu ister bütün, ister ufalanmış ister toz haliyle olsun saklarken mutlaka ışıktan muhafaza edin ve cam kavanozda saklayın.

Ayrıca; 

Uzmanlar, şeker hastalarının tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları gerektiğini öneriyor.
Bağışıklığı alerjiklere karşı hassas olanların tüketilmesi önerilmez.
Aşırı tüketimi böbrek taşına neden olabilir.
Sürekli tüketimi ise kusma ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum