Muhammet İSPİRLİ

Muhammet İSPİRLİ

konuŞUyorum

İşte Sekmen ve Erzurum Projeleri...

08 Şubat 2024 - 16:02 - Güncelleme: 08 Şubat 2024 - 17:23

Hafta ortası yapılan iki toplantıdan söz edeceğim. Güncel ve Erzurum’un genel durumunu analiz eden 2 toplantı...
Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Türk Kızılay Erzurum Şubesi tarafından ihtiyaç sahibi ailelere, öğrencilere, yaşlılara, engellilere ve hastalara yıl boyunca sıcak yemek dağıtımı yapmak üzere kurulması planlanan aşevi için merkez ilçe kaymakamları ve Kızılay yetkilileri ile bir araya geldi.
Özetle, Kızılay’ın Erzurum’da var olan çok cüzi kapasite ile çalışan 12 bin kişilik aşevini ilçelere de hizmet verebilecek şekilde kapasiteyi daha da artırmak için bir çalışma yapılacak.
***
Diğer toplantı, bir gazeteci gözlemiyle seçim çalıştayı algısıyla izleyerek “Sekmen, ekmekle sahaya indi” başlık değerlendirmesiyle uygun gördüğüm Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek ile Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği arasında imzalanan protokol töreni ve Sekmen’in uzuun uzun Erzurum analizi ve projelerini harfiyen aktaracağım.

Tevafuk, aynı güne denk gelen iki toplantıda da ekonomik durum dikkatimi çekti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in neden yeniden aday gösterildiği,
İstanbul’dan yarım yamalak aday adayı oluşunu,
milletin diline pelesenk olan Belediye’nin ne kadar borcu olduğunu,
yapılması planlanan imar çalışmalarını,
yıkılan eski belediye binasının yerine Cumhurbaşkanı ve Devlet Adamlarının kalabilecekleri Başkanlık Binası,
ihtiyaç sahibi vatandaşların kira öder gibi nasıl ev sahibi olacaklarını,
Erzurum’un nasıl Davos olacağını, yeni halk pazarları,
belediyenin üniversiteden alacağı yeni tarım arazileri,
domates, biber, patlıcan, bakliyat üretimi,
yüzlerce fabrika vaatleri, 
belediyenin arazi ve arsa varlığı,
Demez misin Muhammet Bey, bu parayı nereden buluyorsun?” sorusunun cevabını,
abdestini tutamayan amcaya bedava tuvalet ve kahveye giremeyen hanımlara bayan abdesthaneler...
Yazı uzun... İster tek seferde ister on seferde okuyun!
Sabrınızla...
Toplantı sonrası, belediyenin ürettiği ekmekler basın mensuplarına tadımlık verildi.
Her ne kadar ünlü mizahçımız sevgili Vedat’ın, ekmeğe karşılık Sayın Sekmen’e sunduğu Fırfırik kadrajıma düştü ise de;Bendeniz de “İşte Sekmen’in lansman toplantısında söylemleri” ni aynen aktarıyorum:

Sayın Cumhurbaşkanımız bizlere her toplantıda şunu söyler: “Bir beldede millet aç iken siz tok yatamazsınız.” Dezavantajlı gruplara mutlaka sahip çıkmamız gerektiğini söyler.
Biz de oluşturduğumuz sosyal daire başkanlığımızla sosyal yardım anlamında hayır çarşımız var. Gıdadan, giyeceğinden, yiyeceğinden ev eşyalarına varıncaya kadar imkân sunuyoruz.
Bu hizmetlerden biri de ekmek üretimi. Benim dönemimde kurduğumuz bu fırında günde 100 bin ekmek üretiyoruz. 22 çeşit.  İkisi hariç diğerlerini kendi sosyal tesislerimizde tüketiyoruz.
Sadece 2 ürün sosyal belediyecilik gereği halka ulaştırılıyor.
Bir tanesi ekmek üretimi.
Bu yıl sonuna kadar ekmek üretimimiz 100 bin olarak 4 liradan dağıtımına devam edeceğiz.
Diğer üretim glutensiz ekmek.  Bu konuda da gerekli desteği sağladık.
Tarım Kredi Kooperatifleri ile görüştü. Ve anlaşma yaptık. Bizim 17 satış noktamız var. Onların da 19 yerleri var. Anlaşma yaptık. Ekmeğimiz böylece 36 noktada vatandaşımıza 4 liradan satılacak.
Burada esnafımızın da fırınlarımızın da rakibi değiliz.
Şehrimizde ekmek tüketimi 500 bin ila 600 bin civarında. Biz sadece bu rakamın yüzde 15-20’sini karşılamış olacağız. Burada amaç, esnafımızı mağdur etmek değil, geçim sakıntısı çeken vatandaşımıza yardımcı olmak.

-Halk Pazarları-

Bununla da kalmayacağız.
En az 10 yerde halk pazarı oluşturacağız, 4’ü Palandöken’de, 4’ü Yakutiye’de, 2’si Aziziye’de olacak.
Halkımızın en az yüzde 25 yüzde 30 daha ucuz temel gıda maddelerini temin edebileceği yerler olacak. Çalışmalara başladık.
Burada da arzumuz şu; 5 bin lira evine gıda maddesi alan vatandaşımız, yüzde 30 olsa en az bin 500 lira kasasına girdi sağlayacak.

-Bedava Ulaşım-

65 yaş ve üstü ile engelle vatandaşlarımız ulaşım vasıtalarımızdan bedava faydalanıyor. Bunlar bedava biniyor ama halk otobüslerine de her ay sonu paraları ödeniyor. Yani hiçbir vatandaşımız bedava binmemiş oluyor.
Burada da vatandaşlarımız oluşturacağımız halk pazarlarına bedava gelip alışverişini yapıp gidecek.

-Domates, Biber, Patlıcan...-

Buradan söylüyorum, yeşil sebze ile domates, biber, patlıcan, salatalık gibi ürünleri kendimiz üreteceğiz. Fiyatları neredeyse yarı yarıya indirmiş olacağız
Ziraat Bankası ile görüştüm. En az 100 dönüm sera kuruyoruz. Dedim ki sizden kredi talep edeceğim. Devletin bu tür seralar kuranlara belli bir limitte faizsiz bir iki yıl ödemesiz 5 yıl ödemeli bir kredi imkânı var. Bundan faydalanacağız.
Aziziye’de şu anda işletilen tesisleri ben devralacağım. Bu işe o civardan başlayacağız.
Bir de Horasan’da tesis düşünüyoruz. Orada 180 derece sıcak su var. Buradan da istifade ederek.

-Üniversitenin Yerleri ve Kuru Baklagiller-

Uzundere’de de üniversitemizin 250 dönüm yeri vardı. Orayı devralıyoruz. Sosyal tesisleri de vardı, orayı da devralıyoruz. Ayrıca buradaki üniversitemizin boş olan bahçelerden bir ila 2 milyon metrekare bir yer talep ettim. Burada da yazın buğday, nohut, mercimek, fasulye, patates gibi ekim üretim yapacağız.

-Aile Kartı-

Aile kartı diye bir kart icat ediyoruz. Bu aile kartlarına sahip olan vatandaşlarımız yüzde 15, yine gençlerimize vereceğimiz genç kartlar ile sosyal tesislerimizden, dağ hizmetlerimizden yüzde 15 indirimli istifade edebilecekler.

-Sekmen Sözü-

Bir müjde daha veriyorum. Erzurum bir Davos olacak. Mehmet Sekmen sözü...
1 Nisan diyorum ama hava şartları müsait olduğunda kazmayı vuracağız.
Konaklı da 500 tane villa, en az 10 tane lüks otel. Dünyanın en zengin turistlerini buraya getireceğim.
Bunlar buraya gelmeye başlasın bizim havayolu ulaşımımız da artacak. Yolcumuz yok. Uçaklar dolmuyor. Hedefimiz 4 ay değil, 12 ay hem Palandöken hem Konaklı sürekli çalışacak. Bu şehirde dağın 12 ay çalışabilmesi için ne yapılması gerekiyor ise yapacağız. Buraya büyük bir akım olacak, hep birlikte göreceğiz.
Ayrıca, dağa çıkarken sağ tarafta Türk Silahlı Kuvvetler ’den 400 dönüm yer alıyoruz. Onlara başka yerde 400 dönüm arazi öneriyoruz, gerekli teklifler yapıldı. Bu 400 dönüm yerde yeni oteller, bungalov evler ve kayak pistleri yapmak üzere devralıyoruz.

-Sanayi Şehri ve TSK’dan alınacak Yerler-

Burayı biz sanayi şehri yapıyoruz. Her ilçemizde göreceksiniz oteller yapılacak.
Uzundere ile başlayacağız. Şelalenin yanında yakında hizmete girecek.
Bu yıl organize sanayide 50 tane fabrikaya izin verdik. Bu yılın sonunda 50 fabrikamızın kurdelasını keseceğiz. 7 bin 500 ila 10 bin evladımız bu fabrikalarda çalışacak.
Ayrıca Şeker Fabrikası’nın karşısındaki OSB bitişiğinde TSK’dan birbuçuk milyon metrekare yer alıyoruz. Anlaştık gerekli yazışmalar yapıldı. En az bir 50 ila 100 arası fabrika da oraya kurulacak.
İnşallah görevime devam eder isem, bu yıl orada 50, önümüzdeki yıl 50, benim dönemimde 150 ila 250 fabrika yapılmış olacak.

-Üçüncü OSB Yolda-

Ayrıca orada hazinenin yerleri özel sektörün yerleriyle de yine 1,5 milyon metrekare yer daha büyüteceğiz. Ve oradaki organize sanayi bölgemiz 5 milyon metrekare olacak.
Daha sonra hemen oradaki OSB’nin karşısında 2 milyon metrekare daha yerimiz var. Akabinde orayı da yeni OSB ile devreye sokacağız.
Müthiş talep var. Yüzde 80 sübvanse ediyoruz. Şartımız, 6 ayda inşaata başlanması. Üretim yapmayanlara arsa vermeyeceğiz.

Oltu OSB’deki çalışmalardan söz eden Sekmen, diğer ilçelerde Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde benzer çalışmaların yapılacağını kaydetti.

-Kalkınma Hamlesi-

Erzurum’u bu dönem büyük bir kalkınma hamlesi içerisine sokacağız.
Kadınlarla ilgili olarak da, kadın kooperatiflerinde üretilecek ürünlerin belediyece satın alınarak Havuzbaşı Meydanında oluşturmakta oldukları satış merkezinde vatandaşlara satışa sunacaklarını ifade etti.
Bu arada, Erzurum Kalesi’nin orada yöresel yemeklerle ilgili bir kooperatife izin verdik. Yeni yaptığımız bir dükkanımızı verdik. Orada hizmete girecek. Belli günlerde yöresel yemekler yapılacak. Yine orada aşıklarla ilgili bir yer oluşturacağız.

-Orduevi Yapılacak-

Eski orduevinin yerine yeni orduevi yapacağız. Karşılığında arsa alacağız. Gerekli yazışmalar yapıldı.

-Taşambarlar ve Tarihin Canlandırılacağı Müzeler-

Taşambarlar’ı aldık. Etrafını boşaltacağız. Karşılığında bugünkü bedelle en az 500 milyonluk tesis yaptık.  Gezköy’de 6 tane hangar yaptık. Buralardaki yerlerin üçte biri müze olacak. Tarihi durumlar canlandırılacak. Sarıkamış destanı., Aziziye Destanı, Atatürk Kongresi, Pasinler Zaferi gibi.
2025 Erzurum Türk Dünyası Turizm Başkenti. İnşaallah buraları da seneye yetiştireceğiz.

Taşambarların çevresi, Narmanlı Cami’nin, Habip Baba ve Kavaflar’ın çevresi açılacak.

-Yıkılan Eski Belediye Binası Yerine...-

Yıkılan eski belediye binasının yerine tarihi bina şeklinde bir Başkanlık Binası yapacağız. Gelen misafirlerimizi, cumhurbaşkanı gibi devlet adamlarını vs burada ağırlayacağız.
Kalenin etrafında kalan binalar kamulaştırılacak.

-Belediyenin Borcu ve Bütçesi-

Milletin ağzına pelesenk olmuş; belediyenin borcu var... Buradan ilan ediyorum. Erzurum Büyükşehir Belediyemiz’in, bir de ESKİ ve şirketlerimiz var. Belediyemizin borcu 2 milyar.
Benim yapmış olduğum 25 Megabit’lik güneş santrali satıyorum desem, satsam, hemen o borcu kapatırım. Birazcık da ESKİ’nin borcu, barajın borcu var, onlar zaten taksitlerle ödeniyor. Vergi, sigorta borcumuz yok.
Benim 2023’de gerçekleşen bütçem 6,5 katrilyon.

-Belediyenin Arazi Varlığı-

Şunu da söyleyeyim, belediyemizin elinde ben deyim 10 milyar siz deyin 15 milyar TL arazimiz var.
Şu gördüğünüz Şehitler Mahallesi kamulaştırıldı. Gecekondular vardı. Hepsini aldık kimseyi de mağdur etmedik. Hepsi aldı parasını gitti.
Hamdolsun, bugün dolaşırken alnımız ak yüzümüz açık.
Kimse, benim arazimi aldı, beni sokağa attı diyemez.

-Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunacak-

Ayrıca, bu şehirde imkanı olmayan, garip guraba vatandaşlarımız için de Gecekondu Önleme Bölgesi adı altında bir yaşam sunacağım. Bu herkes için değil. Belli gelir altında, yaşlı, kirada oturması mümkün değil, zor şartlarda yaşıyor olanlar için sosyal konut üreteceğim.  Kira öder gibi de 20, 25, 40 yıl gibi. Bağlayacağız statüye.

-Doğalgaz ve GES-

Köylerimizi de ihmal etmeyeceğiz.
Tüm ilçelere doğalgaz götürdük. Mesela Tortum’da 4 beldemiz var. Buralara da, onlara yakın köylere de doğalgaz götüreceğiz.
Doğalgaz götürülemeyecek yerlere de güneş enerjisi rüzgâr enerjisinden üretimle enerji götüreceğiz.

-Erzurumspor-

Erzurumspor’u da ihmal etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bütün katkılarını belediye imkanlarımızla sunuyoruz. 2024 futbol sezonuna girerken Erzurumspor’un borcu filan kalmayacak tahtası açılacak.

-İstanbul’dan aday adaylığı itirafı-

Ben Erzurum tarihinde bir ilkim. Partim neden beni yine aday gösterdi? Neden benim burada halk desteği itibarım var? Bu, çalışmamın neticesidir. Parti de anketler yaparak bunları tespit ediyor. Mehmet Sekmen devam mı etsin tamam mı desin!
Ve Sayın Cumhurbaşkanımız, sen Erzurum’u biliyorsun...
Ben aynı zamanda İstanbul’da da yarım yamalak aday adayı olmuştum. Ama bura benim şehrim. “Mehmet sen Erzurum’dasın” deyince de kaldım öyle.
Ben bu işi zevkle yapıyorum. Haz duyuyorum. Bıraksanız sabaha kadar sizi burada dinlettiririm.

-İstanbul Erzurum’dan daha kolay-

Bana sonsanız ki, Erzurum’u mu rahat idare edersiniz, İstanbul’u mu? Vallahi İstanbul’u rahat idare ederim.
Kaynak sorunu yok. 100 bin konut, 200 bin konut yaparım. Kapış kapış gider.
Biz burada belediye olarak üretiyoruz, yalvarıyoruz ki alsınlar. Alıcı yok. Alıcı olsa yapmak kolay. Ben bin konut değil, yılda 2 bin konut yaparım, 3 bin konut yaparım. Ne müteahhite güvenebiliyorum ne de acaba alacak olacak mı?
Bütün bunları yaparken, bütçeden söz etmedim. Demez misin Muhammet Bey, bu parayı nereden buluyorsun?
İşte bu koltukta oturmak bunu gerektiriyor. Bu bizim işimiz.

-240 metrekare yeri 50 TL’ye kiraya verdik-

Bugün bir halk pazarı oluşturmak, bir market kurmak yaklaşık 5 milyon lira. Bakın burada. Tarım Kredi Kooperatif yetkilileri Erzurum’a geldi. Yerleri yeterli değildi. Belediyemizin bir işyerini çok ucuz kiraya verdik. 500 TL ile hemen Çırçır’da 240 metrekare dükkanı hemen kiraya verdik. Niye verdim? Vatandaş ucuz alışveriş yapsın diye. İşte şimdi karşılığı...

Şimdi gerekirse bin metrekare yer yapacağım. Anında. Havalar biraz ısınsın göreceksiniz. Kapatacağım etrafını market haline getireceğim, halk pazarı... Vatandaş gelsin alsın!

-Kameralar önünde “off the record-

Bakın kendim söylüyorum; 10 bin liradan adam; bir yaşlı teyzemiz, bir yaşlı babamız, bir yaşlı amcamız nasıl kira versin de geçinsin?
Bir de, ne diyorsunuz adına; artı parantez... off the record..
Merkezdeki tuvaletleri bedava hale getireceğim arkadaşlar. Amca diyor ki; Başkanım abdestim tutmuyor. Bir seferde kurtaramıyorum. İki sefer üç sefer... Her devasında 3 lira 5 lira versem. Nasıl biriktireyim? Rahat olun dedim. Ben de burada emekli insanlara iş vereceğim. Belli günlerde bedava olacak. Sadece su dökecek.

-Hanımlar da bizim insanımız!..-

Özellikle bazı yerlerde bayan tuvaletine ihtiyaç var” eklentim üzerine Sekmen, onlar da bizim insanımız. Mesela biz kahveye girebiliriz. Orada işimizi hallederiz. Ama bayan ne yapacak. Bunun için olmayan her yere bayan abdesthanesi yapacağız.

Seçmene Erzurum analizi, seçilmek isteyen rakiplere belediyecilik tüyoları...
Kalın sağlıcakla! 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum