Muhammet İSPİRLİ

Muhammet İSPİRLİ

konuŞUyorum

Aday adayları dokuz doğururken

27 Ocak 2024 - 22:53 - Güncelleme: 28 Ocak 2024 - 19:20

Seçimlere 2 ay kaldı, şehirde ekseri partilerde aday belirsizliği sürüyor. Dokuz doğuran aday ve aday adayları seçim, seçmen kar-kış, yakıt, geçim derdinde.

AK Parti, büyükşehirde Mehmet Sekmen’le devam kararı verdi ama ilçelerde henüz net isimler yok. Ya diğer partileri bekleme süreciyle bir yoklama veya Sekmen’in muhtemel birlikte çalışacağı ekibi oluşturmasındaki rolü, mevcut ve önceki vekillerin dahiliyle birlikte il ve ilçe teşkilatlarının naçizane önerileri.

Sekmen’in karşısında ilk ciddi isim Canan Uçar.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Perşembe günü geldiği Erzurum’da Canan Hanım’ın elini kaldırdı ve umutlu olduklarını ifade etti. Partinin şehirdeki durumu aday tanıtım toplantısında daha da belirgindi. Ancak Canan Hanım çok farklı bir seçim süreciyle bu ümitsizliği bir nebze kırar gibi. Bununla birlikte Narman ve İspir’de de İYİ Parti sürpriz yapar.

AK Parti’de ilçe aday belirlenmesinde her ne kadar yukarıdaki etkenler söylense de, genel merkez hala bazı ilçelerde bugün (hafta sonu) dahiliyle farklı enstrümanlarla anket yaptırması dikkatlerden kaçmıyor.

Misal, Yakutiye’de mevcut başkan Dr. Mahmut Uçar’dan memnuniyetin yanı sıra son günlerde adı iyice duyulan bir başka doktor (diş) Mahmut Yılmaz ismi soruluyor.

Önceki “seçim analizi” yazımda bahsettiğim “Dr. Mehmet Meral Palandöken’de Muhammet Sunar’ı zorlayabilir” yorumuma, gelinen son durum itibariyle Haktan Ömeroğlu’nun ismi en üste oturdu. Tabii, Aziziye’den beklentide olan inşaat mühendisi Akif Hoş buradan aday gösterilmez ise…

Aziziye’de, büyükşehrin yılmaz çalışan bekçisi, her dönem bir yerlerden aday adayı olan Eyüp Tavlaşoğlu ile M. Selim Özdemir’in isimleri iyiden iyiye duyulmaya başlandı.

Bu ilçede bir eklenti ile Yeniden Refah’ı es geçmemek lazım. Zira bu seçim Türkiye genelinde Bursa, Yozgat, Şanlıurfa gibi şehirlerde bir sıçrama yapacağı öngörülen Yeniden Refah’ın Erzurum adayları da önemli.

Emrullah Akpunar arı gibi çalışıyor.

Aşkale’de de eski AK Partili Yeniden Refah’ın adayı Enver Başaran, Horasan’da Hayrettin Aydın, Hınıs’ta Erenler’in Yeniden Refah’la hareket etmesi rakip partilerde ciddi analiz ediliyor.

MHP’nin banko gözüyle baktığı ilçelerde ise durum hiç de kolay değil.
Narman’da İYİ Parti’nin adayı Ahmet Yücel İşleyen, partinin Erzurum’daki önemli kozlarından biri.

Bir diğer isim, İspir’de. Yine İYİ Parti’den lanse edilen ilçede ciddi çevresi olan iş adamı Nizamettin Aras. Her ne kadar BBP’den Osman Çakır ile Ahmet Coşkun’un ismi ağırlık kazansa da, Nizamettin Aras bu iki isim arasından sıyrılabilir.

Uzundere’de Halis Özsoy, gücünü koruyor. BBP’in şartnamesine imza da attı. Bir yere kıpırdayamaz.

Oltu’dan Necmettin Taşçı’nın adaylık durumu hiç de kolay değil. Tıpkı, her an Yeniden Refah’a geçebilecek Fuat Demir gibi… Bu ilçede AK Parti’den Eftal Gülcü’nün ismi bir tık daha ileride görülüyor.

Olur AK Parti’ye geçiş yapan mevcut Belediye Başkanı Sıddık Demircan, muhtemelen bağımsız şansını deneyebilir.

Tortum’da Muammer Yiğider dahil her an her şey olabilir.

Çat’da eski başkanlardan CHP’li Arif Hikmet Kılıç’in ismi ön plana çıkarken; Tekman, Karayazı, Karaçoban, Hınıs’ta Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır yaptığı yatırım ve destekler halen karşılığını görmüyor gibi görünüyor.

AK Parti’nin Zehrası da  Fırat’ı da güç yetiremedi henüz.

Buralardaki adaylar, DEM’in şehirden aday göstermeyeceğine göre yol alacak gibi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum