Muhammet İSPİRLİ

Muhammet İSPİRLİ

konuŞUyorum

Üç İki Bir

10 Nisan 2023 - 21:49 - Güncelleme: 10 Nisan 2023 - 22:22

Pazar günü aday listelerinin YSK’ya teslim edilmesiyle isimler de paylaşıldı. Erzurum’dan gösterilen adaylar şehrin beklediği adaylar mı, partilerde taban, teşkilatların istedikleri mi? Yorumlayın karar verin!

Mevcut durum itibariyle, AK Parti ve İYİ Parti’nin ilk üç sıralamaları önemliydi.
MHP, listesini öncelikle açıkladı.

Birinci sıradaki Kamil Aydın, her ne kadar görev yaptığı dönemlerde şehirde fazla görünmese de, TBMM’de ve hariciye komisyonlarındaki yoğun mesaisiyle göz doldurdu ve yeniden birinci sıradan aday gösterildi.

İkinci sıradaki Muhammet Hanifi Macit fazla tanınmamakla birlikte, ilk sıralarda yer alması beklenen üçteki Haluk Pirimoğlu’nun önünde yer alması özellikle partililerince yadırgandı.

AK Parti, beklenenle birlikte yine sürpriz yaptı.
Kamuoyunda pozitif anlamda çokça yer alan İbrahim Aydemir ile negatif anlamda aylarca gündemde kalan Zehra Taşkesenlioğlu’na teşekkür eden AK Parti’nin ilk sıra adayı beklenen Selami Altunok oldu.

İki, üçe listenin Mehmet Emin Öz ile Abdurrahim Fırat’ı beklenirken, bir anda Fatma Öncü diye bir isim ikinci sıraya yerleşti diğerlerini öteledi.

AK Parti bu sıralama tercihi ile şehirde ikinci bir Fazilet Dağcı Çığlık görüntüsü...
Sahi, İspir doğumlu, Erzurum’u vekil olduğu dönemde accık tanıyan, 23 ve 24. dönemlerde şehrin vekili olan Fazilet Hanım şimdi nerelerde?

En son Lüksemburg Büyük Dükalığı Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atanmış.

Sosyal medyaya bir bakiim dedim;
Fazilet Hanım Facebook’ta en son 12 sene önce bir paylaşım yapmış; ona da Marija diye bir ablamız “sana oy vereceğim” diye beğenide bulunmuş.Fazla da dedikodu yapmayayım, belki diplomasinin gereği bu...

Konuya dönecek olursak; Fazilet Hanım gibi İspir doğumlu olan, Fazilet Hanım’dan 3 yaş küçük, küçüklüğü İzmir’de, gençliği Diyarbakır’da geçmiş ikinci sıra adayı Fatma Öncü, donanımlı ve hukukçu bir kardeşimiz.

Twitter’daki ilk paylaşımında Erzurum’u es geçerek sadece şükran duygularını dile getiren Öncü’ye aynı sosyal medyadan tepkiler başladı bile.


Daha önce Diyarbakır ve Ankara’dan şansını deneyen Öncü, bakan yardımcılığı yapmış, Erzurum adaylığıyla da şehri tanıyacak...

Bir partilinin deyimi ile, “Gavurboğan’a bıraksan, gelin beni alın” ironik yorumuyla Sayın Öncü Erzurum’u, seçmenini tanıyana kadar AK Parti’nin karşısında iki ya da üçü deneyecek İYİ Parti’de Canan Hanım’a ışık göründü gibi...

İYİ Parti, açıkladığı listede temayül yoklamasına uydu.
Her ne kadar, istifa etmişlere dahi oy kullandırılan teşkilat ve yöneticilerin etkili olduğu şaibeli yoklamada bir sıralama belirlendi ise de, Genel Merkez bu sıralamaya şerh koymadı.

Taa başından beri Meral Hanım’ın yanında yer alan Zekai Kaya bir, partinin uzun süre yükünü çeken Melih Kırkpınar iki, gayet donanımlı, bilgi ve becerikli Fatma Canan Uçar üçüncü sırada yer aldı.

CHP İl Başkanı Suat Dülger’in ifadesiyle, “Tabela Partisi olmaktan çıktık, salonlara sığmıyoruz” dediği partinin ilk sırasında Horasanlı bir doktor yer aldı.
İstanbul BB Mezarlıklar Daire Başkanlığı yapmış Ayhan Koç tıbbiyeli ve nispeten belediyeci...

CHP ikinci sırada her ne kadar Saadet Partisi’nden Faik Çelik’i gösterdiyse de, yazımızın başlığındaki an itibariyle bugün seçim olsa, CHP ihtimalen Üç İki Bir’in birini MHP veya ittifak Yeşil Sol Parti’den kopartabilir.

İlk ihtimalim Üç İki Bir’dir, ikinci ihtimal Erzurum’da AK Parti ve İYİ Parti 3-3 sonuçlanabilir.

Ama, siyaset anlık değişen bir olgu;
4-1-1’de de kalabilir.

Bugünkü görüntüyle kimse tulum çıkartamıyor.


 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum